Ekotürk Televizyon Kanalı (2018)

Ekotürk Televizyon kanalı anahtar teslimi olarak Bilgipark tarafından kurulmuştur. Projede boş bina televizyon kanalı haline getirilmişOne Ortaköy’ de yer alan Ekotürk en son teknoloji Dalet İçerik yönetim ve otomasyon sistemi ile kurulmuştur. Stüdyoda robotik kameralar kullanılmıştır.
Bu yeni teknoloji sistem ile az personel ile tamamen otomasyonlu bir şekilde bir televizyonun iş akışları çözülmektedir.
Robotik kameralar reji’ de yönetmen tarafından kontol edilmekte yine robotik kameraları kontrol eden sistem tarafından otomatik kamera hareketleri yapılabilmektedir. Bu şekilde kameraman olmadan yayın yapılabilmektedir. Ekotürk’ te kameraman sadece 1 adet JimmyJib kontrolü için kameraman bulunmaktadır.

Ekotürk kurulumuna 7 Ağustos tarihinde başlanmış ve sadece 2.5 ay gibi kısa bir sürede tüm altyapı kurulup, personelin eğitimi tamamlanıp kanalın yayına çıkması sağlanmıştır.

Sistem altyapısında Panasonic HC3800 fiber kameralar ve Panasonic AV-HS6000 resim masası kullanılmıştır.

Yeni nesil IP Autoscript prompter sistemi kullanılmıştır ve prompter akışı Dalet otomasyon sisteminden gelmekte ve prompter sistemi sunucu tarafından kablosuz kontrol ünitesi ile kontrol edilmektedir. Bu nedenle reji’ de prompter operatörüne gerek kalmamaktadır.

Program veya haberlerde kullanılan grafikler Dalet otomasyon sistemi içerisinde hazırlanmakta ve yayın akışı içerisine grafikleri editörler eklemektedir. Bu sayede rejide KJ operatörü olmadan yayının tüm grafikleri ve video’ ları tek bir stüdyo playout arayüzü üzerinde kontrol edilebilmektedir.

Posted by / December 25, 2018